1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Bizi Bağlayan Şeyler Ekrana...

Bizi Bağlayan Şeyler Ekrana Bağladı: Yüzlerce Kişi Destek Hakkında Bilgi Aldı!

Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği hakkında merak edilen soruları yanıtlamak için 11 ve 13 Mayıs tarihlerinde iki bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Online olarak gerçekleşen buluşmalara, toplamda 450’nin üzerinden kişi katılarak Özel Destek hakkında bilgi aldı.

Sivil toplumun salgın koşullarında  çalışırken ortaya çıkan ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına hazırlanan Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği, 11 ve 13 Mayıs 2020 tarihlerinde yapılan iki online bilgilendirme toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

Anlayan, destekleyen, açık ve adil bir yeni dönem

Dördüncü dönem Sivil Düşün Ekibinin, katılımcıların sorularını yanıtladığı toplantı serisi, Ekip Lideri Dilek Ertükel’in yaptığı kısa sunumla başladı. Yeni ekibin çalışmalarını yürütürken sahipleneceği dört önemli noktayı, destek, anlayış, açıklık ve adil olmak biçiminde sıralayan Ertükel şunları söyledi:

“Sivil toplum olarak hepiniz çok önemli işler yapıyorsunuz. Bizler, sizlerin bu değerli çalışmalarını desteklemek için buradayız. Değişim yaratmanın hiç de kolay olmadığını biliyoruz. Bunun gerçekleşebilmesi için ihtiyaçlarınızı anlamayı son derece önemsiyoruz. Sizlerle açık iletişim kurmayı, beklentilerimizi karşılıklı biçimde net olarak ve sabırla ifade etmeyi önceliyoruz. Hepsinin ötesinde adil hareket etmek ana hedefimiz.”

Ertükel’in ardından, İletişim Kilit Uzmanı Yeşim Gözde Ersoy da katılımcılara merhaba diyerek Ekibin dördüncü dönem iletişim anlayışı üzerine kısa bir bilgilendirmede bulundu. Sivil Düşün’ün yeni dönemde de, dinlemeye ve yanıt vermeye devam edeceğini belirten Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dördüncü dönem boyunca, sosyal medyada sizlerin daha çok sesi olacağız; hep birlikte ilham alacağımız hikayeleri paylaşarak iyi işlerin nasıl yapıldığını konuşacağız; ekip olarak sahne arkasında nasıl çalıştığımızın bilgisini de şeffafça açık etmekten geri durmayacağız. Belki şimdilik sadece yazışarak, uzaktan konuşarak ama bugünler bittiğinde de yüz yüze buluşarak…”

Sivil Toplum Kilit Uzmanı Emre Gür ve Sivil Toplum Uzmanı Ayşe Çamkıran’ın sunumlarıyla devam eden toplantıda, Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği hakkında kapsamlı bilgi verildi. Salgının yarattığı tehlike Türkiye’de ciddi boyutlara ulaştığında, ekip olarak hızlı aksiyon alma gereği duyduklarını ifade eden Ayşe Çamkıran, böylece, Sivil Düşün düzenli desteklerinden ayrı bir paketi hazırlamak için kolları sıvadıklarını anlattı. Çamkıran, normalleşmenin zaman alacağı salgın koşullarında, sivil toplumun ihtiyaçlarına en isabetli şekilde yanıt verebilmek adına destek talep sürecini bir ay, talepleri değerlendirme sürecini ise en fazla üç ay olarak belirlediklerini duyurdu. Çamkıran, bütün Sivil Düşün desteklerinde olduğu gibi, Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği’nin de yalnız ayni olarak verildiğinin altını çizdi.

Kimler destek talep edebiliyor, hangi çalışmalar destekleniyor? 

Özel Desteğin, salgından olumsuz etkilenerek hakları kırılgan hale gelen gruplara yönelik tüm çalışmalara açık olduğunu belirten Çamkıran ve Gür, daha etkili hak odaklı çalışmalar ve savunuculuk yapılması, kurumsal/ finansal kapasitenin artırılması, ağ oluşturulması ve daha etkili iletişim çalışmaları yoluyla daha büyük kitlelere ulaşılması yolunda sivil topluma katkı sunmayı hedeflediklerini dile getirdiler.

Uygun olan ve olmayan destek kalemleri neler?

Toplantıda, Özel Destek kapsamındaki beş uygun destek kalemi, video prodüksiyon ve post prodüksiyon bedeli; dijital ve basılı malzeme için grafik tasarımı; ekipman kiralama; basım ve dijital yayın ile basılı medyada reklam/ilan verme olarak sıralandı.

Ofis kirası, ofis masrafları ve personel giderlerinin uygun destek kalemi olmadığı belirtilirken, en fazla beş bin Euro’ya kadar destek verildiği, bu miktara ek olarak uzman havuzundaki uzmanlardan destek alınabileceği vurgulandı.

Toplantılar, yapılan sunumların ardından, katılımcıların sorularına birebir yanıt verilmesiyle devam etti.

İşaret çevirisinin hazır bulunduğu iki toplantının ertesinde, katılımcılardan görüşlerini anket formu ile belirtmeleri istendi. Anlaşılır bir dille ve detaylı yapılan bilgilendirmeden tatmin olduklarını ileten katılımcılar, Sivil Düşün Ekibinin her an yanlarında olduğunu hissetmenin kendilerine güç verdiğini dile getirdiler.

I. Bilgilendirme Toplantısını izlemek için tıklayın. 

II. Bilgilendirme Toplantısını izlemek için tıklayın. 

11 Haziran’ a kadar açık olan Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın. 

Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği hakkında Sıkça Sorulan Sorular’a ulaşmak için tıklayın. 

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content