1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Özel Destek Değerlendirmeleri Sona...

Özel Destek Değerlendirmeleri Sona Erdi: Bizi Bağlayan Şeyler’e Hızlı Bir Bakış

Sivil Düşün’ün, düzenli destek paketinden ayrı olarak, 11 Mayıs-11 Haziran 2020 tarihleri arasında açık kalan Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği değerlendirme süreci sona erdi. Yapılan 344 başvuru arasından 213’ü destek kriterlerine uygun bulundu. Bu sayede sivil topluma, yürütülecek hak odaklı çalışmalar üzerinden, 803 bin Euro değerinde hizmet aktarılmış olacak. 

Salgının yol açtığı olağanüstü koşullarda, kimi hak ve özgürlükler daha da kırılganlaştı, bazı grup ve çevreler her zamankinden daha çok zarara açık hale geldi. Sivil Düşün, hayatta iyi günler kadar kötü günler de var, dedi. Farkındalık varsa, iyi günler için daha çok umut olduğunun altını çizdi. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde, sivil toplum olarak önce kendi gücümüzü toplamak ve gücünü toplamaya ihtiyacı olanların yanında yer almaya başlamak için Nisan ayında Bizi Bağlayan Şeyler kampanyası hayata geçti. Sivil Düşün kampanya ile, sivil toplumu nasıl daha aktif ve iyimser tavır geliştirebileceği konusunda teşvik etmek istedi. Öte yandan herkesi, salgın zamanında önemini tekrar fark ettiğimiz yaşam hakkı, sağlık hakkı, ifade özgürlüğü gibi ortak değerler üzerinden bir aradalık üzerine tekrar düşünmeye davet etti.

#İyiGündeKötüGünde etiketi ile, Sivil Düşün’ün her koşulda sivil toplumun yanında olduğunun altı çizildi, bizi bağlayan şeylerin asıl kötü günlerde ortaya çıktığı vurgulandı. Videolar, bilgilendirme toplantıları, canlı yayınlar, e-bültenler ve sosyal medya içerikleri ile 700 binden fazla insana ulaşıldı.

Salgına bağlı ortaya çıkan krize karşı sivil hareketlerden ilham veren örneklerin derlendiği Bizi Bağlayan Şeyler bültenlerini incelemek için tıklayın. 

Sivil Düşün, bu zor günlerde sivil toplumun yanında olma sorumluluğunun bir göstergesi olarak Bizi Bağlayan Şeyler Özel Destek paketini açıkladı. Salgından olumsuz etkilenerek hakları savunmasız hale gelen grupları korumak adına yapılan tüm çalışmalara açık olan desteğe, toplamda 344 başvuru yapıldı. Bunlardan 213’ü destek kriterleri kapsamında uygun bulundu. Sivil topluma toplamda 803 milyon Euro değerinde hizmet aktarılmış oldu.

Destek başvurusu onaylananlar, salgının etkilediği farklı kesimlerin hakları için kolları sıvadı. Neler yok ki çalışmaların arasında; çocukların interneti daha güvenli şekilde kullanmalarını sağlamak için öneriler geliştirmek, yerel yönetimleri ihmal edilen grupları gözetecek şekilde strateji geliştirmeye çağırmak, kadınların kendi hikayelerini anlatmalarına aracılık etmek, sivil topluma çalışmalarını dijitale taşımaları için dönüşüm atölyeleri vermek…sivildusun.net ve sosyal medya sayfalarımız üzerinden, Bizi Bağlayan Şeyler desteğinden faydalanarak ilhanı büyütenlerin hikayelerini bol bol okuyacaksınız. İşte bu habere özel, hızlıca seçtiğimiz üç örnek:

Bongo Sanat Projesi

Ankara’da bir aktivist, görme engelli bireylerin, müzeleri ziyaret ederek hareket sensörlü kiosklar ile bilgi almalarını sağlıyor. (Çalışma aynı zamanda Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası yarışmasında sosyal uyum dalında kısa listeye kaldı).

Korona Günlerinde Cinsiyet Eşitliği

İstanbul’da bir aktivist, farklı mesleklerden yedi kadınla video röportajlar yapıyor ve salgının hayatlarına etkisini inceliyor.

3 Boyutlu Destek – kolektif bir üretim

Bir sivil inisiyatif, 3 boyutlu yazıcılarla salgınla ön safhada mücadele edenler ve erişimi kısıtlı olanlar için koruyucu malzeme üretiyor.

Skip to content