1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Sivil Düşün yeni döneminde...

Sivil Düşün yeni döneminde sendikalar ve kent konseylerini destekliyor

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programının 2018-2020 dönemindeki destek kategorileri, çeşitli sivil toplum örgütleri (STÖ) ve aktivistler ile birlikte gerçekleştirilen danışma ve odak grup toplantıları sonucunda yeniden kurgulandı.

Sivil Düşün, sivil toplum danışma toplantılarında ortaya çıkan ihtiyaçlara göre, 2016-2018 dönemi boyunca Sivil Düşün desteklerinden sayısal ve oransal olarak daha az faydalanmış olan bölge, STÖ ve çalışma alanlarını öncelikli olarak desteklemeyi hedefliyor.

Sendikalar ve kent konseyleri de öncelikli sivil toplum örgütleri arasında yer alıyor.

Sendika ve kent konseyleri Sivil Düşün’ün Etkinlik/Toplantı, Örgütlenme, Hareketlilik ve Ağ Oluşturma, Savunuculuk ve Kampanya ile İletişim başlıkları altındaki 5 destek kategorisine başvuru yapabiliyor. STÖ’lerin tek başvuru için en fazla 5,000 Avro destek alma hakkı bulunuyor. Ayrıca, Sivil Düşün desteklerine birden fazla kez başvuru yapma imkanı da mevcut; yalnızca başvuruların toplamının 10 bin Avro’yu geçmemesi gerekiyor.

Sendikalar ve kent konseylerinin hangi kapsamda destekleneceğini aşağıda bulabilir, Sivil Düşün destekleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için sivildusun.net/destekler adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sendikalar

Sendikaların kamu ve özel sektörle diyaloğunu geliştirmek üzere Kopenhag Kriterleri’nin uygulanması, mevzuatın güçlendirilmesi ve Avrupa Komisyonu 2017-2018 İlerleme Raporları’nda sendikalar hakkında belirtilen ihtiyaçların karşılanması amaçlanıyor. Sendikalar başlığında, işçi, işveren ve kamu sendikalarının üye politikalarının geliştirilmesi, sendikalaşma konusunda toplumu bilgilendirmesi, sektörel araştırmaların yapılması, kayıt dışı istihdamın azaltılması, işyeri ve çalışan güvenliğinin artırılması, vb. amaçlara katkı sunan çalışmalar desteklenecek.

Sivil Düşün’ün 25 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da destekleriyle ilgili ayrıntılı bilgileri paylaşacağı toplantıya kayıt yaptırmak için tıklayınız.

Sivil Düşün’ün bundan önce sendikalar alanında desteklediği çalışmaları yakından tanımak için aşağıdaki röportajlara göz atabilirsiniz:

Sinema Televizyon Sendikası: https://www.sivildusun.net/sinema-televizyon-sendikasi-ile-setlerde-isci-sagligi-ve-guvenligi-uzerine-konustuk/

İmece Ev İşçileri Sendikası: https://youtu.be/R0wif8w6Lx0

Kent konseyleri

Kent konseylerinin, karar alma mekanizmalarına aktif katılım, toplumsal cinsiyet eşitliği, eşit hizmet sunumu, kamu hizmetlerine eşit erişim, vb. başlıklardaki aktiviteleri program kapsamında uygun talepler olarak kabul edilecek. Sivil Düşün, bu amaçlar doğrultusunda, kent konseylerinin yerel STÖ’leri karar alma süreçlerine dahil edeceği çalışmaları destekleyecek. Bununla birlikte, kamu görevlilerinin kent konseyi adına yapacakları destek talepleri uygun değil. Kamu çalışanları yalnızca aktivistler olarak ücretli veya ücretsiz izinli olmaları koşuluyla Sivil Düşün desteklerinden yararlanabilirler.

Yardım Masası

Sendika ve kent konseylerine yönelik desteklerle ilgili sorularınız için aşağıdaki bilgileri kullanarak Sivil Düşün Yardım Masası ile iletişime geçebilirsiniz.

E-posta: yardimmasasi@sivildusun.eu
Facebook: /SivilDusun
Twitter: /SivilDusun
Telefon: 0312 428 05 61- 0312 428 05 62
(Telefonla iletişime geçecek kişilerin Yardım Masası saatlerinde aramaları rica olunur: Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 09:30 – 12:00 saatleri arasında Yardım Masası’na ulaşabilirsiniz.)

Skip to content