1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Sivil Düşün destekleriyle neler...

Sivil Düşün destekleriyle neler yapabilirsiniz? | 4 başlıkta anlatıyoruz

Dünyayı değiştirmek isteyenlerden misiniz? İnsanlar, hayvanlar ve tüm canlılığın uyum içinde bir arada var olabileceğine mi inanıyorsunuz? Daha iyi bir yaşam için üzerinize düşeni yapmak istiyorsunuz ama imkanlarınız mı yetmiyor? Bu yolda katkı sunmaya hazırsınız ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

Gelin sizi Sivil Düşün destekleri ile tanıştıralım.

Kendinizi geliştirebilirsiniz!

Diyelim ki gıda israfı sizi çok rahatsız ediyor. Öyle bir sistem hayal ediyorsunuz ki, hem herkesi akıllıca tüketmeye teşvik etsin hem de alım gücü olmayanların sağlıklı besine ulaşma hakkı gözetilsin.

Belki bu alanda yenisiniz ya da mevcut bilgi dağarcığınızı geliştirmek istiyorsunuz. Şu sürdürülebilirlik dedikleri şey nedir, atık yönetimi nasıl yapılır, tüketicilerin alışkanlıkları nasıl yönlendirilir ve daha nice sorunun cevabını öğrenmek için bir atölye ya da seminere katılabilirsiniz. Belki de gıda tedarik zincirinin işleyişini dönüştürecek o uygulamayı siz bulacaksınız. Bunun için bir eğitime kaydolarak yazılım öğrenebilir ve donanım kazanabilirsiniz.

Peki, düşlediğiniz sistemi hayata geçirmek için nasıl kaynak bulacaksınız; stratejiniz, planınız, yol haritanız ne olacak? Proje teklifi yazmakta nasıl ustalaşırsınız, bütçenizi dengeli şekilde çalışmanıza nasıl uygularsınız? Farklı kurumlarla deneyim paylaşımı yapabilir ya da işin uzmanlarıyla çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sizin gibi düşünenlerin desteğini nasıl alırsınız; toplumun dikkatini gıda israfına nasıl çekersiniz? Nerede, nasıl söz söylemelisiniz? Tüm bu sorular ve daha fazlasına çağa uygun, yenillikçi cevaplar bulmak için farklı beceri ve yöntemler edinebilirsiniz.

Sivil Düşün destekleri GELİŞTİR kategorisine başvurarak;

Sesinizi duyurabilirsiniz!

Diyelim ki engelli gençlerin üniversite eğitiminden sizinle eşit şartlarda faydalanamadığını gördünüz. Duruma canınız sıkıldı ama bu işler beni aşar deyip meseleye dahil olmadınız.

Bilgi tarafsız ve güvenilir değilse, bilinçli kararlar verebilmek de mümkün olmayabilir. Sağır bir üniversite öğrencisi, okulun öğrenci işleriyle sorunsuzca iletişim kurabiliyor mu? Dersleri takip edip, kütüphanedeki kaynakları tarayabiliyor mu? Herkesin bu soruların doğru cevaplarına ulaşma şansı yok. Öyleyse siz o cevapları bulan ve duyuran olun. Araştırma yürütebilir, uzmanlarla görüşebilir, başka ülkelerin deneyimlerini inceleyebilir, konuyu eğrisi doğrusuyla ortaya koyabilirsiniz. Bir alanda referans kaynak olarak anılmak, güven ve itibar kazanmanıza yardımcı olur.

Sakat bir öğrenci tekerlekli sandalyesiyle kampüsün içine kadar zorlanmadan gelebiliyor mu? Final sınavına, kendisini ikinci kattaki dersliğe ulaştıracak bir asansör ve rampa olmadığı için gecikiyor mu? Belki öğrencilerin kısa videolarla üniversite yönetiminin dikkatini çekmesini sağlarsınız ya da tekerlekli sandalyenin kampüste ulaşamadığı noktaların haritasını çıkarıp dağıtırsınız. İnsanların algılarında yapacağınız bir değişiklik, birdenbire büyük kitleleri mesajlarınızın taşıyıcısı haline getirebilir. Başkalarını harekete geçirmek için onların kullanabileceği ya da dahil olabileceği araçlar, yöntemler ve süreçler tasarlayabilirsiniz.

Bilgi her yerde ama ne kadar güvenilir? Kişisel tecrübelere, genellemelere, inanışlara ya da algılara dayalı bilgiyle meşgul olurken, gerçek ve yanlışı birbirinden ayırmakta zorlanabiliyoruz. Mesela çevrenizde, asperger sendromlu ya da otizmli bireylerin üniversiteye kadar okuyamayacağını düşünenler olabilir. Bu yanlışa dikkat çekebilir, işin doğrusunun öğrenilmesi yoluna aracı olabilirsiniz. Böylece, bilgi kirliliğiyle mücadeleye de katkınız olur.

Birbirimizin ihtiyaçlarını anlamak için önce birbirimizle tanışmamız gerekmez mi? Engelli öğrencilerle engelli olmayanlar, öğrencilerle idareciler, ya da bütün hepsi ile işleyişin nasıl olacağına karar verenler bir araya gelse ve konuşmaya başlasa neler olur? Diyalog ve tartışma için ortak alanlar oluşturabilir, uzlaşma yolunda fırsat yaratacak bir etkinlik düzenleyebilir, mekanizma kurabilirsiniz. 

Belki de bir süredir bu alanda emek veriyorsunuz ya da sahaya girmeye hazırlanıyorsunuz. Hangi noktada olursanız olun, kendinizi ve çalışmanızı ne kadar akıllıca görünür yaparsanız, o kadar destek alırsınız. Kullandığınız hak odaklı dil, hitap ettiğiniz toplumun da dili haline gelebilir, sizin sözleriniz onların da sözleri olabilir. Sizi başkalarına hatırlatacak kimliği yaratabilir, çalışmanızı anlatan yayınlar hazırlayabilir, markalaşmanızı sağlayacak farklı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Sivil Düşün destekleri DUYUR kategorisine başvurarak;

Söz ve yetki sahiplerine etki edebilirsiniz!

Diyelim ki, hayvanların insanlarla birlikte acıdan, sömürüden uzak, özgürce yaşadığı bir düzen hayal ediyorsunuz.

Sokak hayvanlarını ilgilendiren bir kanun maddesi görüşülüyor olsun mesela ve siz bu düzenlemenin hayvan haklarını koruyacağından o kadar da emin değilsiniz. Bir yasaya katkı sunmanın yolu, öncelikle onu yapanlara dokunabilmekten geçiyor. Onları gerçekten tanıyor musunuz? Kimlerle, nasıl ilişki kurarsanız politikalara katkı koyabileceğinizi biliyor musunuz? Söz ve yetki sahiplerine ulaşabilir, onları, üzerlerinde baskı oluşturarak fikirlerinizi desteklemeleri yolunda harekete geçirebilirsiniz.

Sirklerin hayvanları sömürdüğünü düşünüyorsunuz. Dijital ve geleneksel medya, yarattığınız etkiyi daha geniş gruplara ulaştırmanız için önemli fırsatlar sunar. Daha çok insan sizin gibi düşünür ve bunu konuşmaya başlarsa, konu sadece sizin değil tüm toplumun gündemi olur. O zaman politikacılar da işleri tersine çevirecek bir düzenleme yapmak için üzerlerinde baskı hissederler. Medyanın gücünü kullanarak sorular sorabilir, tartışma başlatabilir, dikkat çekerek gündem yaratabilirsiniz.

Kürk çiftlikleri yasaklansın mı istiyorsunuz? Bir yerden başlamanız gerek. Yasalar kürk yetiştiriciliğini nasıl düzenliyor, diğer ülkelerdeki uygulamalar nasıl, ihtiyaç ve fırsatlar neler, dünyada iyi örnekler var mı? Bu soruları cevaplayacak uzmanlığınız olsa, hem politikacılar hem de vatandaşlar sözlerinize daha çok güvenmez miydi? O zaman destek toplamanız daha kolay olmaz mıydı? Araştırma yürütebilir, analiz yapabilir, rapor üretebilir, politika geliştirebilir ya da somut çözüm önerileri sunabilirsiniz.

Barınak koşullarının iyileştirilmesi için bir şey yapılsın istiyorsunuz ama sesiniz duyulmuyor. Ortak amaçları paylaştığınız insanlarla güçlerinizi birleştirmeye ne dersiniz? Bir arada hareket etmek hem kaynaklarınızı daha etkili kullanmanıza hem de sözünüzü büyütmenize yardım eder. Koalisyon, ağ, platform kurabilir; ortak model geliştirebilir, farklı paydaşlarla iş birliği yaparak birlikte çalışabilirsiniz.

Sivil Düşün destekleri ETKİLE kategorisine başvurarak;

Organizasyonel kapasitenizi güçlendirebilirsiniz!

Diyelim ki kırsalda yaşayan kadınların çalışma hayatı ile tanışmasını sağlayacak bir fikriniz var. Ancak kendinizi bu fikri hayata geçirebilmek için yeterli bulmuyorsunuz. Ya da belki bu alanda bir süredir çalışan bir örgütün parçasısınız ve topluluğunuz yenilenip güç toplamaya ihtiyaç duyuyor.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diye bir söz vardır. Kendi içinizde haklara saygılı bir yapınız yoksa, kadınların çalışma hakkı için gerçek bir çaba gösterebilir misiniz?  Belki de yıllardır üyesi olduğunuz örgütte kararlar demokratik şekilde alınmıyordur. Ya da kurucular ile üyelerin eşit konumda bulunduğu bir kooperatifte, bütün yük farkında olmadan başkanın üzerine yığılıyordur. Hesap verebilirlik, şeffaflık, katılım, eşit muamele, ayrımcılık yapmama, hukukun üstünlüğü gibi kavramları, kağıt üzerinde kalmaktan kurtarıp organizasyonunuzda hayata geçirmek için adım atabilir, hak odaklı bakışı kültürünüzün bir parçası yapabilirsiniz. 

Çalışmanızla, istihdama katılamayan kadınlar üzerinde nasıl bir etki yaratmak istediğinizi biliyor musunuz? Peki bu hedefe ulaşmakta ne kadar başarılısınız? Çalışma hayatına katılamayan kadınların ihtiyaçlarını doğru şekilde araştırdınız mı?

Belki de gösterdiğiniz çaba, onların beklentileriyle örtüşmüyordur. O zaman boşa mı kürek çekiyorsunuz? Kaynaklarınızı gerçekçi şekilde ortaya koyabilir, ürettiğiniz faydayı ölçebilir, daha verimli iş üretmenin yollarını keşfedebilirsiniz.

Bugüne kadar çeşitli fonlardan yararlanıp çalışmalar yürüttünüz, yaptıklarınızla sesinizi duyurdunuz, tamam. Artık sizi tanıyan  azımsanmayacak bir kitleniz de oluştu. Peki bundan sonrası? Kadınların çalışma hakları için bugünden yarına değil, uzun vadede etki etmek istiyorsanız, kendi kendinize yetecek güce ulaşmanız şart. Kendi kaynaklarınızla ayakta kalmayı başarmak için nasıl hedef ve stratejiler belirleyebileceğinizi keşfedin. Finansal kaynaklarınızı çeşitlendirmek için kimlerle nasıl ilişkiler kurmanız gerektiğine odaklanabilir, bunları yönetmek için yeni teknikler deneyebilirsiniz.

Dünya her gün değişiyor. Hele de salgından sonra, hiçbir şey eskisi gibi değil. Gündelik hayatın ritmiyle birlikte zihnimizin işleyiş biçimleri çalışma pratiklerimiz, alışkanlıklarmız ve elbette eğilimlerimiz de sürekli güncelleniyor. Her geçen gün yeni sorunlar ediniyoruz, peki sistemlerimizi bunlarla baş edecek şekilde dönüştürdük mü? Görünmeyen kadın emeğini konuşulur kılmanın yeni yolları neler, farklı yaş gruplarından kadınların gündeminde ne var, nerelerde hangi sözleri nasıl dile getirmek kimlere daha çabuk ulaşmamızı sağlar? Trendleri anlayın, onları kendi yapınıza adapte edin, zamanın metot ve yaklaşımlarını keşfedin.

Sivil Düşün destekleri GÜÇLEN kategorisine başvurarak;

Skip to content